Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku

gra_miejska_sladami_ulanow


REGULAMIN >>>

Gra miejska „Śladami Ułanów w Kraśniku” zorganizowana jest w ramach projektu „Ułani i Kozacy – pogromcy bolszewizmu z Kraśnika. Pamięć Pokoleń” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku. Celem gry jest przybliżenie jej uczestnikom, poprzez zaangażowanie emocjonalne w fabułę oraz rywalizację, historii miasta Kraśnik i  24. Pułku  Ułanów w Kraśniku. Szlak ścieżki edukacyjnej wytycza 10 tablic z kodami QR umieszczonych w miejscach związanych z historią 24. Pułku Ułanów w różnych częściach miasta m in. w parku przy USC, przy ul. Kościuszki i na Placu Wolności, przy Muzeum 24. Pułku Ułanów. Mieszkańcy i turyści w dowolnym czasie mogą pozyskać informacje dotyczące: 24.Pułku Ułanów, wartowni garnizonowej, historii cerkwi koszarowej, wjazdu do koszar, tj. bramy głównej , szpitala dla koni przy Al.Tysiąclecia, budynków koszarowych przy ul. Mieszka I, przystanku dla wozów konnych i autobusów, pamiątkowego głazu poświęconego 100. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, Muzeum 24. Pułku Ułanów, pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

6 października 2020 r. udział w grze wzięli pierwsi uczestnicy - młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Kraśniku. Opiekunami klasy byli: Mariusz Bieniek i Barbara Wielgus.
Uczestnicy gry poznali 10 ważnych miejsc związanych z 24. Pułkiem Ułanów w Kraśniku, w pobliżu których umieszczono tablice z kodami QR. Pod pierwszym kodem znajduje się informacja związana z historią miasta. Pod drugim kodem znajdują się pytania do gry miejskiej „Śladami Ułanów w Kraśniku”.
Uczestnicy podzieleni na cztery grupy - sczytując kody QR „Gra miejska Śladami Ułanów w Kraśniku” -  musieli bezbłędnie odpowiedzieć na pytania w jak najszybszym czasie. Za prawidłowe rozwiązanie przyznawane były  punkty.
Młodzież poradziła sobie znakomicie. Każdy z uczestników dostał upominki. Wygrała grupa 3, która szybko i  bezbłędnie przeszła trasę.  Zwycięskiej drużynie nagrody wręczali: Roman Bijak - Członek Zarządu Powiatu Kraśnickiego, Katarzyna Michalczewska - Kierownik Wydziału Promocji w Starostwie Powiatowym w Kraśniku, Grzegorz Marcinkowski - Kierownik Biura Kultury i Promocji Miasta Kraśnik, Aneta Kowalczyk - Kierownik Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Kraśniku, Ewa Kapusta - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku i Michał Zimowski - Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku.
Projekt ten ma na celu promocję regionu, pogłębienie więzi, promowanie historii miasta Kraśnik. Pomysłodawcą jest Dorota Dziewa z MBP Kraśnik. Opiekunami grup byli pracownicy MBP: Anna Poleszak-Roztocka, Grzegorz Lemiecha, Katarzyna Sudół, Bożena Dobroć, Marek Czarnota. Podziękowania należą się też Pani Beacie Szai - Wicedyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Kraśniku, dr Dominikowi Szulcowi -  Społecznemu Opiekunowi Zabytków Powiatowych, Jakubowi Saganowi - stażyście MBP, Izabeli Cielmie i Wojciechowi Matuszewskiemu.

Gra będzie dostępna przez rok.

FOTORELACJA >>>