Piękna pogoda, piękny las więc wyruszamy. Czy rozpoznajecie co to za las?, gdzie się znajduje?. To oczywiście las w okolicy Kraśnika Fabrycznego. Wspólnie z przewodnikiem z Nadleśnictwa Kraśnik i uczniami kl. III z PSP nr 5 w Kraśniku wybraliśmy się na poznawanie lasu. Dzieci poznały jego budowę i znaczenie dla środowiska. Podczas spaceru dzieci miały za zadanie zbieranie po jednym liściu z każdego rodzaju drzew, które potem rozpoznawaliśmy za pomocą książek , które znajdują się w zbiorach naszej biblioteki. Piękne książki z literatury popularnonaukowej pt." Zielnik" i " Drzewa" otrzymaliśmy z projektu pt." Para- buch! książka w ruch!", w którym biblioteka bierze udział. Było pięknie i kolorowo.

 

W bibliotece odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci Justyną Bednarek. Seria książek o przygodach niesamowitych i sprytnych skarpetek przyciągnęła dzieci do biblioteki. Pani Justyna pięknie opowiedziała jak zaczęła tworzyć książki, zaprezentowała swoim słuchaczom wykonane z włóczki i skarpetek postacie z książek. Na spotkaniu można było zakupić książki tej autorki oraz dostać autograf.
Było superrrr, dziękujemy.

 

 

        Dziś wpadły do nas dzieciaki z Dzierzkowic Terpentyny. Na "dzień dobry" nastąpiło zapoznanie się z topografią biblioteki i zgromadzonymi w niej zbiorami. Potem odbyło się kolejne wesołe spotkanie pełne nowych informacji dotyczących bezpieczeństwa i ruchu drogowego. Na początek porozmawialiśmy o ważnych kwestiach dotyczących zasad poruszania się, zachowania wobec obcych lub bycia widocznym na drodze. Wyposażeni w garść niezbędnych wiadomości, nasi goście samodzielnie wykonali Odznaki dla Bezpiecznego Ucznia. Wspólnie poczytaliśmy książki o tematyce bezpieczeństwa i tak przygotowani czekaliśmy na naszego Gościa Specjalnego, którym była sierżant sztabowa Katarzyna Glinka. Nasza ulubiona pani policjant po raz kolejny zapoznała zgromadzonych z zasadami ruchu drogowego, bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię, przypominała o konieczności bycia widocznym na drodze i ofiarowała dzieciom odblaski. Na zakończenie pani dzielnicowa pokazała zaciekawionym dzieciakom policyjne umundurowanie. Nasi mali goście byli podekscytowani widokiem kajdanek, broni i gazu…więc tym bardziej miło było ich pożegnać słodkimi lizakami. Razem z nimi na pamiątkę zabrali swoje odznaki. Do zobaczenia!.

       23 października 2019 roku odbyło się spotkanie autorskie. Bohaterką tego spotkania była Pani Ewa Nowak, autorka książek takich jak: „Diupa” czy „Pajączek na rowerze", " Koleżaneczki ”. Publicystka, autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży.
Na spotkanie przybyło dwie grupy dzieci z klasy piątej PSP nr 5 w Kraśniku oraz dzieci z klasy piątej ze Szkoły Społecznej w Kraśniku. Pisarka bardzo chętnie odpowiadała na szereg pytań młodych czytelników, opowiadała anegdoty z własnego życia oraz dzieliła się swoimi inspiracjami przy pisaniu kolejnych książek. Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka po autografy oraz dedykacje w zakupionych książkach Pani Ewy. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze.

      Biblioteka zamieniła się w laboratorium chemiczne
Klasa II z PSP nr 4 wzięła udział w "Eksperymencie bibliotecznym" prowadzonym przez Pana mgr Kamila Wydrę.W roli asystentki wystąpiła Karolina Toporek, nasza wolontariuszka.
Zajęcia z cyklu "Para-Buch! książka w ruch" pozwoliły na zapoznanie się z ofertą książek popularnonaukowych dostępnych w Filii nr 1.
Młodzi naukowcy chętnie pomagali w przeprowadzeniu eksperymentów, odkrywając ciekawe i zaskakujące reakcje chemiczne.
Efekty ich pracy można podziwiać na zdjęciach.

16 października odbyły się zajęcia pt."Pszczoła tak ważna dla świata". Uczestniczyli w nich uczniowie SP nr 4 z klasy III. Zajęcia edukacyjne z cyklu "Para-Buch! książka w ruch" tym razem dotyczyły tajemniczego życia pszczół.
Zajęcia prowadził właściciel "Pasieki pod lipą" Pan Adam Jurkowski, który chętnie opowiadał zgromadzonym uczestnikom o budowie ula, cyklu rozwojowym pszczoły i o skarbach, które otrzymujemy dzięki nim.
Zapoznaliśmy się z rodzajami miodów, a każde z dzieci otrzymało słoiczek z przepysznym miodkiem do degustacji
Jak zawsze najmłodsi zapoznali się z książkami dotyczącymi zagadnień biologii, botaniki i przyrody.
Zwróciliśmy uwagę na zagrożenia czyhające na te pożyteczne owady, a dzieci obiecały dbać o środowisko i sadzić rośliny miododajne.

 

Nasza biblioteka gościła Pana Krzysztofa Pękalskiego, który zaprezentował zdjęcia oraz wspomnienia z podróży po tajemniczych zakątkach Azji.

      Kolejne spotkanie z cyklu ( Nie)znany Kraśnik pt." Tajemnice, które skrywa stare miasto". Podsumowanie badań archeologicznych. Jak zwykle prowadził je dr Dominik Szulc tym razem z archeologiem Marcinem Piotrowskim.

       Dyskusyjnego Klubu Książki "Czytaczek". Jest to klub, w którym młodzi czytelnicy mogą wymienić się swoimi opiniami na temat przeczytanych książek. Dyskusja upłynęła w słodkiej i miłej atmosferze.

     Rozpoczynamy cykl spotkań z projektu "Para-buch. Książka w ruch". Dzięki wsparciu FRSI oraz Deutsche Telekom Stiftung zaczynamy przygodę z wkorzystaniem literatury popularnonaukowej dla dzieci. Zapraszamy do poznawania z nami naukowych nowinek. Odkrywajcie z nami ciekawostki otaczającego nas świata.