Ruszamy z akcją reklamującą nasz projekt do Budżetu Obywatelskiego 2020!

Szukajcie na liście Dzielnicy I projektu "Biblioteka Dziecięca - (Od)Nowa +doposażenie Filii nr 1" i oddajcie na ten projekt swój cenny głos. Prosimy w imieniu obecnych oraz przyszłych małych użytkowników korzystających z usług Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży. Głosowanie będzie trwało od 02 do 06 marca 2020r. Do głosowania upoważnione są osoby od 16 roku życia. Głosuj rodzinnie. Przekaż wiadomość sąsiadom i znajomym.

Dziś świętujemy Tłusty Czwartekw bibliotece. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. A my pączki dzisiaj jemy od żadnego nie tyjemy.Z tej okazji dzisiaj odwiedzili nas uczniowie klasy III z SP nr 6 w Kraśniku oraz przedszkolaki z Przedszkola Integracyjnego nr 3 w Kraśniku.

     Zapraszamy do obejrzenia wystawy pt. "Retro Rozmaitości" pana Marka Soleckiego.
Jest on cenionym kolekcjonerem staroci i regionalistą. Uczy biologii w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku, gdzie w 1995 roku założył niepowtarzalną szkolną Izbę Historyczno-Etnograficzną. Kraśniczanin Roku 2013, prezes Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów wpisany do Teleexpressowej Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych.

     Serdecznie zapraszamy na spotkanie ze sztuką ujętą w obrazach malarskich Pani Stefani Wójcik z Janowa Lubelskiego. Piękne kwiaty i pejzaże widziana oczyma Artystki.
Wystawę można oglądać w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku w godzinach pracy biblioteki.

     Wszyscy zakochani w książkach i nie tylko mieli okazję skorzystać z walentynkowych ropozycji Filii nr 1 dla naszych małych i dużych czytelników.

   12 lutego odbyły się kolejne ciekawe spotkanie w ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!”. Nasi młodzi czytelnicy z SP nr 5 w Kraśniku, z klasy trzeciej, udali się w podróż do starych czasów, gdy prasowało się żelazkiem z duszą, pisało z pomocą atramentu i kałamarza, a woda gazowana pryskała prosto z syfonu. A wszystko to dzięki wizycie w Filii nr 1 pana Marka Soleckiego, który jest cenionym kolekcjonerem staroci i regionalistą. Uczy biologii w Zespole Szkół nr 3 w Kraśniku, gdzie w 1995 roku założył niepowtarzalną szkolną Izbę Historyczno-Etnograficzną. Kraśniczanin Roku 2013, prezes Kraśnickiego Klubu Kolekcjonerów wpisany do Teleexpressowej Galerii Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Zbieracz żelazek, wag, szklanych butelek, w których przechowywano różne napoje czy np. atrament.
Na początku zapytaliśmy dzieci, czy znają przedmioty, które wyeksponowaliśmy…zabawy i zgadywanek było co nie miara, ale odpowiedzi na nurtujące nas pytania szczegółowo udzielił nasz Gość. Poznaliśmy historię urządzeń do prasowania, odkryliśmy obie dusze żelazek, a nawet próbowaliśmy je ważyć! Teraz już wiemy, że dbanie o kancik było naprawdę ciężką pracą…dlatego doceniamy naukowców i ich kreatywne myślenie, dzięki któremu zmienia się świat. Ich historie możemy poznać dzięki książkom zgromadzonym w bibliotece, bardzo przydatne okazują się wszelkiego rodzaju encyklopedie i leksykony. Miejmy nadzieję, że wśród naszych małych Czytelników znajdą się kolejni odkrywcy, którzy zmienią świat!

     Kampania spłeczna „Mała książka - wielki człowiek” realizowana przez Instytut Książki cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W naszej filii z tego tytułu w styczniu dyplomy "Małego czytelnika" uzyskało aż czworo dzieciaków. Nasi pracownicy zachęcają rodziców, dziadków i opiekunów do wspólnego czytania  i przypominają o roli książki w życiu dziecka, któa wpływa na kształtowanie wyobraźni już od najmłodszych lat. 

     30 stycznia 2020 r. w Filii nr 1 odbyło się pierwsze ponoworoczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci "Czytaczek". Moderator przedstawił na wstępnie książkę pt. "List w butelce" opowieść o Irenie Sendlerowej autorstwa Anny Czerwińskiej - Rydel. Poznanie historii życia siostry Jolanty wojenny pseudonim Ireny Sendlerowej, która narażając życie codziennie ratowała kilkoro dzieci z getta. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!.
Każdy z członków klubu opowiedział w kilku słowach o przeczytanej książce aby zachęcić do jej przeczytania. Cieszymy się bardzo że nasz klub się rozrasta i dołączyły do nas Lilka i Hania.

 

     29 stycznia w naszej Filii odbyło się "Spotkanie ze sztuką". Odwiedzili nas autorzy wystawy poplenerowej wraz ze swoimi przyjaciółmi. Była okazja, żeby powspominać letni plener, ponownie spojrzeć na obrazy z nowej perspektywy. Jeden z uczestników Pan Zdzisław Latos zaprezentował nam również swoją twórczość pisarską.

 

     Wspaniały Baśniowy Bal 2020 za nami. Do Filii nr 1pięknie udekorowanej dzięki ANNEX Biuro Serwis przybyli wyjątkowi goście. Był Batman, Spiderman, Piratka, Aniołek, Policjant, Wróżka a nawet Tancerka Flamenco, ale to nie były wszystkie przebrania. Obejrzyjcie naszą fotorelację a przekonacie się, że było świetnie. Zabawa była tak dobra, że uczestnicy czuli niedosyt, który nie został zaspokojony nawet solidna porcją słodyczy i napojów .