Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku

 

 

 

 

     Wszystkim tym, którzy chcą otworzyć swój umysł na nowe horyzonty polecamy lekturę obowiązkową:

 

"Transerfing rzeczywistości" (Tom IX) Praktyczny kurs w 78 dni - Vadim Zeland

"Modelowanie przyszłości" - Vitaliy Gibert

"Potęga podświadomości" - Joseph Murphy

"Potęga ludzkiego ducha" - Joseph Murphy  

"Magia wiary" - Joseph Murphy

"Twórcza moc myślenia" - Kurt Tepperwein

"Gorąca herbata z cytryną" - Catherine Devrye 

"Sekret" - Rhonda Byrne

"Kto zabrał mój ser" - Spencer Johnson

"Jak kontrolować swoje myśli" - Madeleen DuBois

"Feng Shui" - Lilian Too

 

     Możesz zmienić swoje życie od zaraz, bo siła, by to zrobić jest w tobie - nie musisz jej nigdzie szukać, płacić za nią. Wystarczy, że gorąco pragniesz, aby twoje życie stało się lepsze, pełniejsze i szczęśliwsze. Twoje pragnienie i wiara, że możesz to osiągnąć są w stanie sprawić cuda. A musisz wiedzieć, że cuda zdarzają się na świecie każdego dnia. Wystarczy przyjrzeć się naszemu codziennemu życiu. Ile w nim cudów tylko dlatego, że ktoś kiedyś w nie uwierzył i potrafił siłą swojej wiary i iskrą geniuszu sprawić, że stały się naszą codzienną rzeczywistością. O czym piszę? O telewizji, Internecie, podróżach w kosmos, odrzutowcach, łodziach podwodnych, telefonach komórkowych itp. Czy to nie cuda? Gdyby zobaczył je ktoś 100 lat temu czy to nie byłyby dla niego niewiarygodne cuda, wprost czary nieczyste?

     Dla nas to "tylko technika", a przecież ktoś kiedyś musiał to sobie wyobrazić i zrobić wszystko, by ta myśl stała się rzeczywistością. A więc "myśl jest realną siłą", ma moc twórczą, może zmieniać świat, cały świat, więc z pewnością także nasz mały świat - nasze życie. Musimy sobie tylko wyobrazić, jakie chcemy mieć życie, gorąco tego pragnąć i być dobrym człowiekiem, bo dzięki temu gromadzimy dużo łask, które bardzo pomagają w urzeczywistnieniu marzeń.

     Świadomość, że robisz dla innych coś dobrego - uskrzydla. Spróbuj, a sam(a) się przekonasz, ile ci przybędzie dobrej energii, bo jak mówi mądre ludowe przysłowie - "kto się dzieli, temu się mnoży".

     Uwierz, że możesz osiągnąć to, o czym marzysz.

     Uwierz, że możesz być kim chcesz.

     Uwierz, że możesz być szczęśliwy.

     Uwierz, bo:

                      - to wiara przenosi góry,

                      - to wiara czyni cuda,

                      - to według wiary waszej niech wam się stanie,

                      - to wiara Twoja cię uzdrowiła,

                      - wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy (Mk 9,23)

                      - o cokolwiek będziesz prosić w modlitwie wierząc otrzymasz (Mt 21,22).

 

    To ludzie, którzy nie boją się marzyć zmieniają świat, bo ich marzenia stają się rzeczywistością. Ktoś kiedyś wymarzył, że człowiek będzie latał jak ptak i powstał samolot, ktoś kiedyś wymarzył, że będzie rozmawiał na odległość i powstał telefon, ktoś kiedyś wymarzył, że połączy świat siecią i z najdalszej wioski ludzie będą mogli się kontaktować i powstał Internet, itd... Więc nie bój się marzyć, nawet jeśli inni będą Cię uważać za wariata i dziwaka, bo  ty wiesz, że to marzyciele zmieniają świat na lepsze. 

 


 

 

 

"Wstawaj" - Mezo, Szcześniak;  "Obudź się" - Mezo, Paula;  "Ważne" - Mezo, Kasia Wilk;  "Zaufaj sobie" - Mezo, Kasia Wilk; "Mamy siebie" - Mezo, Kasia Wilk;  "Bedzie dobrze" - Kasia Wilk;  "Życie jak poemat" - Szymon Wydra i Carpe Diem;  "Musisz uwierzyć" - Szymon Wydra i Carpe Diem;  "Siła" - Szymon Wydra i Carpe Diem; "Będę sobą" - Szymon Wydra i Carpe Diem; "Sutra" - Sistars;  "Listen to your heart" - Sistars;  "My music" - Sistars; "Małe rzeczy" - Sylwia Grzeszczak; "Love generation" - Bob Sinclar;  "World hold on" - Bob Sinclar; "Sound of freedom" - Bob Sinclar; "Rainbow of love" - Bob Sinclar; "Together" - Bob Sinclar; "Give a lil' love" - Bob Sinclar;  "Love is the answer" - Bob Sinclar;  "My love is your love" - Whitney Houston; "Shine on" - RIO; "Wystarczy chcieć" - różni;  "Moja i twoja nadzieja" - różni;  "Wszystkiego najlepszego" - Ewa Bem; "Żyj kolorowo" - Ewa Bem;  "Cały świat" - Ewa Bem;  "Moje serce to jest muzyk" - Ewa Bem;  "Z Tobą bez Ciebie" - Ewa Bem; "Miłość to jest wielki skarb" - Ewa Bem;  "Gram o wszystko" - Ewa Bem;  "Bądź moim natchnieniem" - Andrzej Zaucha; "Wymyśliłem Ciebie" - Andrzej Zaucha;  "Byłaś serca biciem" - Andrzej Zaucha;  "Siódmy rok" - Andrzej Zaucha; "Jak na lotni" - Andrzej Zaucha;  "Bezsenność we dwoje" - Andrzej Zaucha;  "Wieczór nad rzeką zdarzeń" - Andrzej Zaucha; "Upadam" - Lipali; "Życie cudem jest" - Lipali;  "Boso" - Zakopower; "Do you love me" - The Contours; "Give it up to me" - Sean Paul; "Got 2 lov u" - Sean Paul; "Liquor Store Blues" - Bruno Mars ft. Damian Marley; "One in a million" - Neyo; "Heal the world" - Michael Jackson; "We are the world" - Michael Jackson;  "Music is the key" - Sarah Connor;

  ZMIEŃ SIEBIE

     Zmień siebie, a zmienisz świat (na pewno świat wokół ciebie). Tak, to prawda, bo każdy z nas jest światem i to światem połączonym niewidzialnymi nićmi ze światami innych ludzi i dopiero wszyscy razem tworzymy znany nam świat. I nie jest tak, że nie mamy wpływu na rzeczywistość, która nas otacza.

    Niedawno zmarła Murzynka w USA, kobieta-symbol. Co zrobiła? Jako młoda dziewczyna, w czasach apartheidu, nie ustąpiła miejsca w autobusie białemu mężczyźnie, a była do tego zobligowana prawem. I poszła do więzienia za swój czyn i swoje przekonanie, że wszyscy ludzie są równi. I była kamyczkiem, który ruszył lawinę, a ta lawina zniosła politykę apartheidu. Czyż więc ta mała, drobna kobieta nie zmieniła świata? Zmieniła. I jest na świecie wiele takich przykładów, jak choćby Gandhi w Indiach.

     Musisz uwierzyć, że to ty kształtujesz swoje życie i tylko ty możesz je zmienić. To twoje życiowe wybory spowodowały, że masz takie , a nie inne doświadczenia życiowe. Jeśli chcesz zmienić swoje życie, to znaczy, że coś w nim musi być nie takie, jak pragniesz. Wybierz pozytywne myśli i pozytywne nastawienie do siebie, do ludzi i do wszystkiego, co cię spotyka, a twoje życie stanie się lepsze, szcześliwsze.

 

 


 


 O PIENIĄDZACH

 

    Tym, którzy potrzebują pieniędzy z pewnością pomogą następujące pozycje:

"Myśl... i bogać się"  - Napoleon Hill

"Moc przyciągania pieniądza" - Joseph Murphy

"Nauka jak zostać bogatym" - Wallace Wattles

"Sekret" - Rhonda Byrne

 

    Ale jednocześnie pamiętajmy, że:

"Najważniejsze w życiu rzeczy to nie rzeczy"

"Zdrowie to majątek, w dodatku wolny od podatków"

"Bardziej od pieniędzy potrzebujesz miłości. Miłość to siła nabywcza szczęścia" - Phil Bosmans

"Pamięta o tym niewielu: pieniądze nie mogą być celem - mają być środkiem do celu" - Agnieszka Lisak

"Wszystko, co można dostać za pieniądze, jest tanie" - Erich Maria Remarque

"Chciałoby się być bogatym, aby już nie myśleć o pieniądzach, ale większość bogatych i tak nie myśli o niczym innym" - Abel Bonnard

 

    Co jest najśmieszniejsze w ludziach:

"Zawsze myślą na odwrót: śpieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie, by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze, by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją, jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli" -  Paulo Coelho "Być jak płynąca rzeka"

"Problemem nie jest zarabianie pieniędzy samo w sobie. Problemem jest zarabiać je, robiąc coś, czemu warto poświęcić całe życie" - Carlos Ruiz Zafon "Cień wiatru"

"Jestem absolutnie przeświadczony, że żadne bogactwo świata nie zdoła przyczynić się do postępu ludzkości, nawet gdyby znalazło się w rękach człowieka szczerze oddanego tej sprawie. Jedynie przykład dany przez wielkich, nieskazitelnych ludzi może doprowadzić nas do wzniosłych idei i szlachetnych czynów. Pieniądze odwołują się wyłącznie do egoizmu i zawsze wystawiają tego, kto je posiada, na pokusę nadużyć. Czy ktokolwiek może sobie wyobrazić Mojżesza, Chrystusa czy Gandhiego z workiem pieniędzy jak Carnegie?" - Albert Einstein

 


 


 O MIŁOŚCI

 

    "Miłość jest zawsze nowa. I bez względu na to, czy w życiu kochamy raz, dwa czy dziesięć razy, zawsze stajemy w obliczu nieznanego. Miłość może nas pogrążyć w ogniu piekieł albo zabrać do bram raju - ale zawsze nas gdzieś prowadzi. I czas się z tym pogodzić, albowiem jest ona treścią naszego istnienia. Miłości trzeba szukać wszędzie, nawet za cenę długich godzin, dni, tygodni smutku i rozczarowań. Bowiem kiedy wyruszymy na poszukiwanie miłości - ona zawsze wyjdzie nam na przeciw. I nas wybawi" - Paulo Coelho "Zahir"

 

"Kochać, to chcieć ze wszystkich sił dobra drugiej osoby, nawet z pominięciem siebie, to czynić wszystko, by ona wzrastała i rozwijała się, stając się z każdym dniem człowiekiem, jakim być powinna, a nie takim, jakiego chciałbyś ukształtować według swoich marzeń" - Michael Quist

 

"Na początku miłości trzeba chodzić bardzo ostrożnie, dopiero później można się puścić pędem przez pola prosto w objęcia ukochanego, kiedy ma się pewność, że nas nie wyśmieje, jeśli się potkniemy" - Jonathan Carroll "Muzeum Psów"

 

"Jak mam rozpoznać swoją Drugą Połowę? Nie bojąc się ryzyka. Ryzyka porażki, odrzucenia, rozczarowań. Nigdy nie wolno nam rezygnować z poszukiwania Miłości. Ten, kto przestaje szukać, przegrywa życie" - Paulo Coelho "Brida"

 

"Tylko miłość jest siłą, co złagodzić może ból świata" - Anna Kamińska

 

"Kiedy jesteś zakochany, wszystko zaczynasz widzieć w nowym świetle, stajesz się hojny, przebaczający i miły w sytuacjach, w których wcześniej bywałeś twardy i podły. W sposób nieunikniony ludzie zaczną podobnie reagować i wkrótce przekonasz się, że żyjesz w świecie ogarniętym miłością, który ty sam stworzyłeś. Albo przypomnij sobie okresy, kiedy byłeś w złym humorze i jak wszystko cię denerwowało, stawałeś się podejrzliwy, podły i wręcz paranoidalny. Widziałeś, jak inni ludzie reagowali na twoje zachowanie w podobnie negatywny sposób, i nagle zdałeś sobie sprawę, że żyjesz we wrogim świecie stworzonym przez twoje myśli i twoje uczucia" -  Anthony de Mello "Wezwanie do miłości"

 

"Życie bez miłości to czarodziejska latarnia bez światła" - Johann Wolfgang Goethe

 

"Ani czas, ani mądrości nie zmieniają człowieka, bo odmienić istotę ludzką zdolna jest wyłącznie miłość" - Paulo Coelho "Jedenaście minut"

 

"Łatwo znaleźć składniki miłości, ale wszystko zależy od tego, jak się je miesza. Potrzeba ogromnej pracy.[...] Po pierwsze, trzeba umieć rozumieć i akceptować. Potem trzeba być najlepszym przyjacielem. Zawsze. Trzeba pracować nad pokonywaniem tego, czego w tobie nie lubi druga osoba. Potrzeba wielkiego serca, mimo że tak łatwo jest po prostu być małym człowiekiem w tak wielu sytuacjach... Czasami iskra zapalająca miłość jest z ludźmi od początku. Ale wielu tę iskrę bierze za płomień, który - jak uważają - będzie trwał wiecznie. To dlatego tak wiele ognia i żaru serc ludzkich po prostu się wypala i w końcu gaśnie. Nad prawdziwą miłością trzeba pracować diabelnie ciężko" - Jonathan Carroll "Śpiąc w płomieniu"

 

"To nie żadna sztuka kochać człowieka w nieszczęściu. Dopiero w szarym codziennym życiu miłość wystawiona jest na prawdziwą próbę" - Margit Sandemo - Saga o Ludziach Lodu "Zimowa zawierucha"

 

"Miłość nie jest skarbem, który się posiadło, ale obustronnym zobowiązaniem" - Antoine de Saint-Exupery

 

"Człowiek wie, że to miłość, kiedy chce przebywać z drugą osobą i czuje, że ta druga osoba chce tego samego" - Nicholas Sparks "Jesienna miłość"

 

"I to uczucie przemieniło go na zawsze. Prawdziwa miłość potrafi to zrobić z człowiekiem, a jego miłość była prawdziwa" - Nicholas Sparks "Pamiętnik"

"Chcieć się razem zestarzeć jest jedynym dowodem wielkiej miłości" - Jonathan Carroll "Upiorna dłoń"

 

"Kogo dzisiaj stać na miłość. Łóżko i nic więcej" - Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

 

"Któż to powiedział, że nie ma na świecie prawdziwej, wiernej i wiecznej miłości? A niechże wyrwą temu kłamcy jego plugawy jezyk!" - Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"

 


 

"Przez wszystkie te tysiąclecia ludziom nie udało się rozgryźć zagadki, jaką jest miłość. Na ile jest sprawą ciała, a na ile umysłu? Ile w niej przypadku, a ile przeznaczenia? Dlaczego związki doskonałe się rozpadają, a te pozornie niemożliwe trwają w najlepsze? Ludzie nie znaleźli odpowiedzi na te pytania i ja też ich nie znam. Miłość po prostu jest albo jej nie ma" - Stephenie Meyer "Intruz"

 

"Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystko pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje" - Św. Paweł z Tarsu

 

"Każdy pragnie miłości absolutnej, a takiej miłości nie trzeba szukać w innych, lecz w sobie. Ona drzemie w nas i tylko my możemy ją w sobie rozbudzić. Ale do tego potrzeba nam drugiego człowieka. Życie ma sens tylko wtedy, gdy mamy u swego boku kogoś, kto odwzajemnia uczucia" - Paulo Coelho "Jedenaście minut"

 

"Gram miłości ma większą wartość niż tona luksusu" - Phil Bosmans

 

"Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie" - Konstanty Ildefons Gałczyński

 

"Trzeba długich lat, żeby zniszczyć czyjąś miłość. Ale żadne życie nie jest dostatecznie długie, by odpokutować w nim zabicie miłości, które jest czymś więcej niż tylko zabójstwem" - Elias Canetti

 

"Coraz częściej dochodzę do wniosku, że seks, podobnie jak narkotyki, jest ucieczką od rzeczywistości, pozwala zapomnieć o kłopotach, odpreżyć się. I jak wszystkie używki szkodzi i wyniszcza" -  Paulo Coelho "Jedenaście minut"

 

"Potrzeba drugiego człowieka, który pomoże, ostrzeże, upomni w imię dobra. Potrzeba drugiego człowieka, który uratuje od rozpaczy. Potrzeba  człowieka wiernego, który nie zdradzi, nie odejdzie, nie opuści, gdy zdarzy się czas próby, niepowodzeń, klęsk, katastrof życiowych, gdy wszyscy się odsuną, potępią, zapomną, który pocieszy, podeprze, poda rękę, pozwoli uwierzyć w siebie, przyniesie nadzieję i radość. Bo miłość to bycie do dyspozycji, to gotowość do tego, by usłużyć, pomóc, przydać się, zaopiekować się. To chęć, by być potrzebnym. Czas jest zawsze tym egzaminatorem, przed którym nie ostanie się żadna złuda, zaślepienie" - Mieczysław Maliński

 

"Miłość to trudna rzecz, nie można jej wywołać ani kontrolować, ani też zmusić, aby trwała" - Eric-Emmanuel Schmitt

 

"To co się robi w łóżku, nigdy nie jest niemoralne, jeśli przyczynia się do utrwalenia miłości" - Gabriel Garcia Marquez "Miłość w czasach zarazy"

 

"Kto kocha, temu rosną siły.

To, co miłość przynosi,

nigdy nie jest ciężarem.

Kto kocha, potrafi wszystko"  - Phil Bosmans "Szczęście we dwoje"

 

"Miłość to pomieszanie podziwu, szacunku i namiętności. Jeśli żywe jest choć jedno z tych uczuć, to nie ma o co robić szumu. Jeśli dwa, to nie jest to mistrzostwo świata, ale blisko. Jeśli wszystkie trzy, to śmierć jest już niepotrzebna - trafiłeś do nieba za życia" - William Wharton "Niezawinione śmierci"

 

 


 

"Fałszywa miłość jest gorsza od prawdziwej nienawiści" - Apolinary Despinoix

 

"Kup sobie psa. To jedyny sposób, abyś mógł nabyć miłość za pieniądze"

 

"Wiele można zdziałać nienawiścią, ale jeszcze więcej miłością"

 

"Najłatwiej oszukiwać najbardziej kochających. I najpodlej" - Stefan Garczyński

 

"Prawdziwą miłość poznaje się nie po jej sile, lecz po czasie jej trwania" -

Robert Poulet

 

"Jeśli ktoś zada ci cierpienie wiedz, że najlepszą zemstą jest przebaczenie"

 

"Gdy zapraszamy Przyzwyczajenie, Miłość wychodzi" - Michael Quist

 

"Nie śmierć rozdziela ludzi, lecz brak miłości" - Jim Morrison                                     

 

"Dlaczego ludzie nie mogą wytrwać

do końca w miłości?

Dlaczego codzienne przebywanie ze sobą

stanowi aż tak wielki ciężar?

Wydaje mi się, że sami siebie zbyt chętnie oszukujemy.

Przysięgamy wprawdzie, że kochamy innych,

ale w rzeczywistości kochamy tylko siebie, swoje własne ja.

Od innych wymagamy zbyt wiele.

To ten drugi ma być pogodny, przyjazny i sympatyczny.

To on ma mnie podziwiać, nosić na rękach,

iść dla mnie przez ogień...

Nie wolno mu okazywać złego humoru,

ani też posiadać żadnych słabych stron.

Biada, gdy on mnie krytykuje. Nawet najmniejszy zawód,

a moje serce nie wytrzymuje.

Zbyt mało zastanawiamy się nad tym,

co jesteśmy winni drugiemu,

co moglibyśmy mu darować,

co moglibyśmy dla niego uczynić.

Nie mów pochopnie:

"Ty mnie nie kochasz",

dopóty, dopóki ty sam wszystkiego

z siebie nie dałeś"

Phil Bosmans "Słoneczne promyki miłości"

"Udany związek wymaga wielokrotnego zakochiwania się - ciągle w tej samej osobie"

 

 

 


 TESTAMENT - Gabriel Garcia Marquez

Jeśliby Bóg zapomniał przez chwilę, że jestem marionetką i podarował mi odrobinę życia, wykorzystałbym ten czas najlepiej jak potrafię.

Prawdopodobnie nie powiedziałbym wszystkiego, o czym myślę, ale na pewno przemyślałbym wszystko, co powiedziałem.

Oceniałbym rzeczy nie ze względu na ich wartość, ale na ich znaczenie.

Spałbym mało, śniłbym więcej, wiem, że w każdej minucie z zamkniętymi oczami tracimy 60 sekund światła. Szedłbym, kiedy inni się zatrzymują, budziłbym się, kiedy inni śpią.

Gdyby Bóg podarował mi odrobinę życia, ubrałbym się prosto, rzuciłbym się ku słońcu, odkrywając nie tylko me ciało, ale moją duszę.

Przekonywałbym ludzi, jak bardzo są w błędzie myśląc, że nie warto się zakochać na starość. Nie wiedzą bowiem, że starzeją się właśnie dlatego, iż unikają miłości!

Dziecku przyprawiłbym skrzydła, ale zabrałbym mu je, gdy tylko nauczy się latać samodzielnie.

Osobom w podeszłym wieku powiedziałbym, że śmierć nie przychodzi wraz ze starością lecz z zapomnieniem (opuszczeniem).

Tylu rzeczy nauczyłem się od was, ludzi... Nauczyłem się, że wszyscy chcą żyć na wierzchołku góry, zapominając, że prawdziwe szczęście kryje się w samym sposobie wspinania się na górę.

Nauczyłem się, że kiedy nowo narodzone dziecko chwyta swoją maleńką dłonią, po raz pierwszy, palec swego ojca, trzyma się go już zawsze.

Nauczyłem się, że człowiek ma prawo patrzeć na drugiego z góry tylko wówczas, kiedy chce mu pomóc, aby się podniósł.

Jest tyle rzeczy, których mogłem się od was nauczyć, ale w rzeczywistości na niewiele się one przydadzą, gdyż, kiedy mnie włożą do trumny, nie będę już żył.

Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz.

Gdybym wiedział, że dzisiaj po raz ostatni zobaczę cię śpiącego, objąłbym cię mocno i modliłbym się do Pana, by pozwolił mi być twoim aniołem stróżem.

Gdybym wiedział, że są to ostatnie minuty, kiedy cię widzę, powiedziałbym "kocham cię", a nie zakładałbym głupio, że przecież o tym wiesz.

Zawsze jest jakieś jutro i życie daje nam możliwość zrobienia dobrego uczynku, ale jeśli się mylę, i dzisiaj jest wszystkim, co mi pozostaje, chciałbym ci powiedzieć jak bardzo cię kocham i że nigdy cię nie zapomnę.

Jutro nie jest zagwarantowane nikomu, ani młodemu, ani staremu. Być może, że dzisiaj patrzysz po raz ostatni na tych, których kochasz. Dlatego nie zwlekaj, uczyń to dzisiaj, bo jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałował dnia, w którym zabrakło ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenie.

Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz, jak ich kochasz i bądź dla nich dobry, miej czas, aby im powiedzieć "jak mi przykro", "przepraszam", "proszę", dziękuję" i wszystkie inne słowa miłości, jakie tylko znasz.

Nikt cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne. Proś więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. Okaż swym przyjaciołom i bliskim, jak bardzo są ci potrzebni.

Prześlij te słowa komu zechcesz.

Jeśli nie zrobisz tego dzisiaj, jutro będzie takie samo jak wczoraj.

I jeśli tego nie zrobisz nigdy, nic się nie stanie.

Teraz jest czas.

 


 O ŻYCIU

 

 

"A żyć możesz tylko dzięki temu, za co mógłbyś umrzeć" - Antoine de Saint-Exupery

"To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące" - Paulo Coelho "Alchemik"

"Są dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko" - Albert Einstein

"Kłopot z życiem polega na tym, że nie ma okazji go przećwiczyć i od razu robi się to na poważnie" - Terry Pratchett "Piramidy"

"Teraz, gdy już nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, brakuje nam tylko jednego - nauczyć się żyć na ziemi jak ludzie" - George Bernard Shaw      

 

"Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie  było skomplikowane" - Carlos Ruiz Zafon "Cień  wiatru"

 

"W życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększać jego  tempo" - Mahatma Gandhi

 

"Zawsze trzeba wiedzieć, kiedy kończy się jakiś etap w życiu. Jeśli  uparcie chcemy w nim trwać dłużej niż to konieczne,   tracimy  radość i sens tego, co przed nami" - Paulo Coelho "Piąta góra"

 

"Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni twego życia. Wracaj do nich, ilekroć w twoim życiu wszystko zaczyna się   walić" - Phil Bosmans "Radość - to jest to!"

 

"Sztuka życia - to cieszyć się małym szczęściem" - Phil Bosmans

 

"Daj każdemu dniu szansę stania się najpiękniejszym w całym twoim życiu" - Mark Twain

 

"Ludzie za łatwo rezygnują z władzy nad własnym życiem" - William Wharton "Tato"

 

"Mamy prawo popełniać w życiu wiele błędów. Oprócz jednego, tego, który niszczy nas samych" - Paulo Coelho "Weronika postanawia umrzeć"

 

"Pamiętaj, że wszystko, co uczynisz w życiu, zostawi jakiś ślad. Dlatego miej świadomość tego, co robisz" - Paulo Coelho "Być jak płynąca rzeka"

 

"Ludzie są jak wiatr. Jedni lekko przelecą przez życie i nic po nich nie zostaje, drudzy dmą jak wichry, więc zostają po nich serca złamane, jak jakieś drzewa po huraganie. A inni wieją jak trzeba. Tyle, żeby wszystko na czas mogło kwitnąć i owocować. I po tych zostaje piękno naszego świata..." - Krystyna Siesicka "Ludzie jak wiatr"


"Myśleć to, co prawdziwe, czuć to, co piękne i kochać, co dobre - w tym cel rozumnego życia" - Platon


"Największe zło - to tolerować krzywdę" - Platon


"Tylko uczciwe życie jest szcześliwe" - Platon


"Celem naszych czynów powinno być czynienie dobra" - Platon

 


 

"Kochać i tracić, pragnąć i żałować,

padać boleśnie i znów się podnosić.

Krzyczeć tęsknocie: PRECZ ! i błagać: PROWADŹ ! -

Oto jest życie: nic, a jakże dosyć..." - Leopold Staff  

 

"Jestem przekonany, że najważniejszą decyzją, jaką podejmuje istota ludzka, jest wybór, z kim spędzi życie, może już do końca" - William Wharton "Opowieści rodzinne"

 

"Jeśli przeszłość cię nie zadawala, zapomnij o niej. Wymyśl sobie inną historię życia i uwierz w nią. Pamiętaj tylko te chwile, kiedy udało ci się dopiąć celu. Poczujesz siłę, by osiągnąć to, czego pragniesz" - Paulo Coelho "Piąta góra"

 

"Pośród śmierci trwa życie, pośród kłamstwa trwa prawda, pośród ciemności trwa światło. Stąd wnioskuję, że Bóg jest życiem, prawdą i światłem" - Mahatma Gandhi

 

"Życie przelatuje szybko, zwłaszcza te lata, które warto przeżyć" - Carlos Ruiz Zafon "Cień wiatru"

 

"Jedni powinni w nagrodę żyć po raz drugi, inni za karę" - Stanisław Jerzy Lec

 

"Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy" - Paulo Coelho "Piąta góra"

 

"Umieć żyć to najrzadziej spotykana rzecz na świecie. Większość ludzi tylko egzystuje" - Oscar Wilde

 

"Czytać, to bardziej żyć, to żyć intensywniej" - Carlos Ruiz Zafon "Cień wiatru"

 

"Wierność jest pierwszą z cnót, to ona nadaje naszemu życiu jednolitość - w przeciwnym wypadku rozprysnęłoby się na tysiące chwilowych wrażeń jak na tysiąc szklanych odłamków" - Milan Kundera "Nieznośna lekkość bytu"

 

"Życie byłoby nieskończenie szczęśliwe, gdybyśmy mogli je rozpocząć w wieku lat osiemdziesięciu i stopniowo zbliżać się do osiemnastu" - Mark Twain

 

"Wiele w życiu musimy. Ale nie musimy czynić zła. A jeśli jakaś siła, jakiś strach, zmusza nas do czynienia zła, to nie zmusi nas do tego, byśmy tego zła chcieli. Tym bardziej nie zmusi nas do tego, abyśmy trwali w tym chceniu. W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa" - Józef Stanisław Tischner


"W życiu nie chodzi o czekanie aż burza minie. Chodzi o to, by nauczyć się tańczyć w deszczu" - Vivian Green

 


 O KSIĄŻKACH

 

 

"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy - samotność, upiory i tym podobne gówna. Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie" - Arturo Perez-Reverte "Królowa Południa"

 

"Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi" - Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

 

"Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy" - Cyceron

"Ludzie przestają myśleć, gdy przestają czytać" - Denis Diderot

"Książki to najlepsi Twoi przyjaciele - nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele" - Jan Rak                       

 

"Jeśli reguł moralności nie nosisz w sercu, nie znajdziesz ich w książkach" - Monteskiusz

 

"Książka jest jak lustro - gdy zajrzy do niej małpa, to nie odzwierciedli ona apostoła" - Georg Christoph Lichtenberg

 

"Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego" - William Somerset  Maugham

 

"Wiesz, że książki mogą być jak bandaż lub gips?" - Janusz Leon Wiśniewski "Samotność w sieci"

 

"Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości" - Monteskiusz

 

"Czytać - to bardziej żyć, to żyć intensywniej" - Carlos Riuz Zafon "Cień wiatru"

 

"Książki są lekarstwem dla umysłu" - Demokryt

 

"Niektóre książki należy próbować, inne połykać, a jeszcze inne trzeba żuć i trawić" - Francis Bacon

 


 O SZCZĘŚCIU

 

 

"Szczęście spada kroplami, jak rosa, nieszczęście leje się strumieniami jak deszcz" - przysłowie afrykańskie

 

"Rozpoznać szczęście, kiedy leży u twych stóp, mieć odwagę i zdecydować i pochylić się, chwycić je w dłonie... i zatrzymać. To mądrość serca. Mądrość, która jest tylko logiką, to mało" - Marc Levy "Jak w niebie"

"Dla szczęścia człowieka mądrość jest ważniejsza niż wiedza" - Phil Bosmans

"Szczęście należy dzielić, by je mnożyć" - Marie von Ebner-Eschenbach

"Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć" - Ernest Hemingway

 

"Szczęście znajduje się w tobie. Zaczyna się na dnie twojego serca, a ty możesz je wciąż powiększać, pozostając życzliwym tam, gdzie inni bywają nieżyczliwi; pomagając tam, gdzie już nikt nie pomaga; będąc zadowolonym tam, gdzie inni tylko stawiają żądania. Ty potrafisz się uśmiechać tam, gdzie się narzeka i lamentuje, potrafisz przebaczać, gdy ludzie ci zło wyrządzają" - Phil Bosmans "Święto radości"

 

"Jest tylko jedno szczęście w życiu - kochać i być kochanym" - George Sand                                     

 

"Najsmutniejsi ludzie, jakich w życiu spotkałem, to ci, którzy nie interesują się niczym głęboko. Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest wyłącznie chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał" - Nicholas Sparks "I wciąż ją kocham"

 

"Gromadzenie miłości przynosi szczęście, gromadzenie nienawiści sprowadza tragedię" - Paulo Coelho "Zwycięzca jest sam"

 

"Szczęście jest jak domek z kart, łatwiej je zburzyć niż zbudować" - Agnieszka Lisak

 

"Być szczęśliwym - tego trzeba się uczyć" - Eurypides

 

"Szczęście nie jest ani dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie" - Erich Fromm

 

"Kto potrafi się cieszyć z małych rzeczy, mieszka w ogrodzie szczęśliwości" - Phil Bosmans

 

"Nigdy nie będzie szczęśliwy, kto dręczy się tym, że ktoś inny jest od niego szczęśliwszy" - Seneka

 

"Człowiek, który umie żyć w harmonii z samym sobą, jest szczęśliwy" - Oscar Wilde

 

"Chcesz znaleźć szczęśliwych? Nie szukaj wśród leniwych" - Anonim

 

"Jesteśmy kształtowani przez nasze myśli. Jesteśmy tym, czym one są. Gdy umysł jest niezmącony, przychodzi szczęście i podąża za nami jak cień" - Budda

 

"Jednym z warunków szczęścia jest zdrowy rozsądek" - Wolter

 

"Szczęście nie jest stanem wiecznym. Zresztą też i nie okresowym. Szczęście to po prostu taki skurcz serca, którego doznaje się czasami, kiedy człowieka przepełnia taka radość, że wprost trudno ją znieść. Znika równie szybko, jak się pojawia. I nie ma go, dopóki nie nadejdzie znowu, by sprawić, że człowiek uzna życie za najwspanialszy dar" - Margit Sandemo 


"Cały świat może cię kochać, ale ta miłość nie uczyni cię szczęśliwym. Szczęście da ci miłość wychodząca z twego wnętrza" - Don Miguel Ruiz


"Używaj daru życia. Uśmiechów dzieci, kolorów nieba, zapachu kawy, ciepłego wiatru i dzwonienia tramwajów. Ciesz się mroźną zimą i upalnym latem. Szczęście to czas. Nie zapomnij o tym" - Michal Viewegh (z książki Aniołowie dnia powszedniego)


 O KOBIETACH

 

"Kobieta jest najsłabsza, gdy kocha, a najsilniejsza, gdy jest kochana" - Erich Osterfield

 

"Jak kobieta widzi, że ktoś jest smutny, to nie mówi mu nigdy "jesteś smutny". Tak głupio postępuje tylko mężczyzna. Kobieta udaje, że wcale nie widzi smutku - i jest weselsza, milsza, piękniejsza niż zwykle. Wtedy smutek mija" - Tadeusz Rittner

 

"Piękna kobieta podoba się oczom, dobra kobieta - sercu. Pierwsza jest klejnotem, druga - skarbem" - Napoleon Bonaparte

 

"Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta" - Napoleon Bonaparte

 

"Kobieta, aby pójść do łóżka z meżczyzną potrzebuje bliskości, zaufania i poczucia wiezi. Mężczyzna - przeważnie - potrezbuje tylko miejsca" - Janusz Leon Wiśniewski "Czy mężczyźni są światu potrzebni ?"

 

"To kobieta wybiera mężczyznę, który ją wybierze" - Paul Geraldy

 

"Kobieta jest mądrzejsza od mężczyzny, ale najwięcej rozumu musi zużyć, aby ukryć ten fakt" - Mary McCarthy

 

"Cały świat i wszystko na nim jest piękne, ale najpiękniejsza jest kochająca kobieta" - Mahomet

 

"Gdy kobieta długo w mężczyznach przebiera, zwykle najgorzej wybiera" - Wojciech Stanisław Bogusławski

 

"Cnotliwa kobieta nie goni za mężem, bo kto widział, by pułapka goniła mysz?" - Julian Tuwim

 

"Prawdziwa kobieta? Ma ona dar szczególny budzenia i rozwijania w mężczyźnie wszystkiego, co dobre i szlachetne" - Lew Tołstoj "Wojna i pokój"

 

"Najgłupsza kobieta może kierować mądrym mężczyzną, ale trzeba bardzo mądrej kobiety, by pokierować głupcem" - Rudyart Kipling

 

"Mądra kobieta ma miliony naturalnych wrogów - wszystkich głupich meżczyzn" - Marie von Ebner-Eschenbach

 

"Nie kocha szczerze żadnej, kto więcej jak jedną kobietę kocha" - Platon


"Mądra kobieta ma miliony naturalnych wrogów - wszystkich głupich mężczyzn" -  Marie von Ebner-Eschenbach

 
"Lepsza cnota w błocie niż niecnota w złocie" - Mikołaj Rej


"Piękno jest dla kobiety ważniejsze niż inteligencja, bo mężczyznom łatwiej przychodzi patrzenie niż myślenie" - Marlena Dietrich

 


 O MĘŻCZYZNACH

 

 

"Mężczyźni starzeją się, lecz nigdy nie stają się lepszymi " - Oscar Wilde

 

"Najlepsze, co mężczyzna może uczynić dla swoich dzieci, to kochać ich matkę" - Janusz Leon Wiśniewski "Czy mężczyźni są światu potrzebni?"

 

"Siłą meżczyzny jest jego charakter, a siłą kobiety - mężczyzna z charakterem" - Matka Teresa z Kalkuty

 

"Ideałem mężczyzny jest kobieta, której nie może znależć" - Alfred Musset

 

"Mężczyźni polują, kobiety - łowią" - Viktor Hugo

 

"Mężczyźni budują domy, ale to kobiety je tworzą" -przysłowie angielskie

 

"Mężczyzna uważa, że wie, ale kobieta wie lepiej" - przysłowie chińskie

 

"Gdyby mężczyźni żenili się z kobietami, na które zasługują, mieliby bardzo ciężkie życie" - Oscar Wilde

 

"Mężczyzna, któremu się wiedzie, to taki, który zarabia wiecej niż jego żona jest w stanie wydać"- Oscar Wilde

 

"Mężczyzna pragnie być silnym, kobieta chce być kochaną" - Jules Michelet

 

"Nieżonaty - mężczyzna posiadający wady, o których jeszcze nie wie" - Antoni Uniechowski

 

"Mężczyzna żeni się, bo się zakochał. Kobieta zakochała się, bo chce wyjść za mąż" - Henri Duvernois

 

"Pożądanie sprawia, że meżczyzna jest nader śmiały, ale miłości towarzyszy zawsze onieśmielenie" - przysłowie francuskie

 

"Prawdziwy mężczyzna to ten, który potrafi kochać trzy kobiety na raz: matkę, żonę i córkę. Prawdziwy mężczyzna o wielkim sercu to ten, który potrafi kochać cztery kobiety na raz: matkę, żonę, córkę i ...teściową" - Agnieszka Lisak

 

"Mądry mężczyzna powinien zaślubić tylko bardzo piękną kobietę. To mu pomoże, aby w przyszłości ktoś go od niej uwolnił" - Sacha Guitry

 

"Są mężczyźni, którzy mają to, na co zasłużyli. Inni pozostali kawalerami" - Sacha Guitry

 

"Mężczyźni są szalenie nielogiczni - twierdzą, że wszystkie kobiety są takie same. Lecz to nie przeszkadza im ciągle je zmieniać" - S.G.Colette

 

"Mężczyzna trudny jest wart grzechu" - Janusz Leon Wiśniewski "188 dni i nocy"

 


 O PRZYJAŹNI

 

"Przyjaciele - jedna dusza w dwóch ciałach" - Arystoteles

 

"Przyjaźń jest podstawą każdej miłości" - Allan McGinnis

 

"Umiej być przyjacielem, a znajdziesz przyjaciela" - Ignacy Krasicki

 

"Doskonała przyjaźń rodzi się między dobrymi oraz między tymi, co osiągnęli jednoczący stopień cnoty" - Arystoteles

 

"My nie tyle potrzebujemy pomocy przyjaciół, co wiary, że taką pomoc możemy uzyskać" - Epikur

 

"Czym sen dla ciała, tym przyjaźń dla ducha - odświeża siły - Cyceron

 

"Nie skarby są przyjaciółmi, ale przyjaciel skarbem" - Epiktet z Hierapolis

 

"Mieć wielu przyjaciół, to nie mieć żadnego" - Arystoteles

 

"Przyjaciół nie pozyskuj lekkomyślnie, a tych, których pozyskałeś, lekkomyślnie nie porzucaj" - Solon

 

"Przyjaźń jest najpiękniejszym z wszystkich prezentów, jakimi możemy zostać obdarowani, aby szczęśliwie ukształtować swoje życie" - Epikur

 

"Jeśli przyjaciel cię skrzywdzi, wybacz mu i zrozum; gdyby wiedział, jak będzie się potem czuł, nigdy nie sprawiłby ci bólu" - Friedrich Rucket

 

"Przyjaciel - ktoś, przed kim można głośno myśleć" - R.W.Emerson

 

"Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście" - Wacław Buryła

 

"Wykreślić ze świata przyjaźń... To jakby zagasić słońce na niebie, gdyż niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie" - Cyceron

 

"Przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi" - Elbert Hubbard

 

"Wierzę w Ciebie, przyjacielu.  

Wierzę w Twój uśmiech

 - otwarte okno Twojego istnienia. 

Wierzę w Twoje spojrzenie

 - odbicie Twojej uczciwości.

 Wierzę w Twoje łzy

 - znak obecności w smutkach i radościach.

 Wierzę w Twoją dłoń

 - zawsze wyciągniętą, by dawać i otrzymywać.

 Wierzę w Twój uścisk

 - szczere przyjęcie twojego serca.

 Wierzę w Twoje słowo

 - wyraz tego co kochasz i czego oczekujesz.

 Wierzę w Ciebie przyjacielu,

 tak po prostu w wymowę ciszy." - Elena Oshiro

 


 O DZIECIACH

 

"Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się - ze wszystkich sił - tego, czego pragnie" - Paulo Coelho "Piąta góra"

 

"Dziecko najwięcej miłości potrzebuje wtedy, gdy najmniej na nią zasługuje" - Andrzej Majewski

 

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" - Janusz Korczak

 

"Dziecko jest chodzącym cudem, jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym" - Phil Bosmans

 

"Kobieta bardziej kocha dziecko niż męża. Bo dziecko jest na pewno jej, a mąż nie zawsze" - Józef Jotem

 

"Kiedy dzieci są małe daj im korzenie, a kiedy są duże - daj im skrzydła" - przysłowie chińskie

 

"Najważniejszy obowiązek wobec dzieci, to dać im szczęście" - Alen Baxton

 

"Dziecko to człowiek doskonały, dopóki dorośli nie położą na nim swoich łap" - John Irving "Świat według Garpa"

 

"Dziecko nie powinno być nigdy karane przez tych, których nie kocha" - John Locke

 


"Dzisiejsze nieśmiałe dziecko, to to, z którego wczoraj się śmialiśmy.

Dzisiejsze okrutne dziecko, to to, które wczoraj biliśmy.

Dzisiejsze dziecko, które oszukuje, to to, w które wczoraj nie wierzyliśmy.

Dzisiejsze zbuntowane dziecko, to to, nad którym się wczoraj znęcaliśmy.

Dzisiejsze zakochane dziecko, to to, które wczoraj pieściliśmy.

Dzisiejsze roztropne dziecko, to to, któremu wczoraj dodawaliśmy otuchy.

Dzisiejsze serdeczne dziecko, to to, któremu wczoraj okazywaliśmy miłość.

Dzisiejsze mądre dziecko, to to, które wczoraj wychowaliśmy.

Dzisiejsze wyrozumiałe dziecko, to to, któremu wczoraj przebaczyliśmy.

Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko,
które wczoraj żyło radością"  -  Ronald Russel

 


 O ŚWIECIE

 

 

 

"Aby stać się lepszym, nie musisz czekać na lepszy świat" - Phil Bosmans

 

"Oko za oko uczyni tylko świat ślepym" - Mahatma Gandhi

 

"Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy" - Eric-Emmanuel Schmitt  "Oskar i pani Róża"

 

"Nieważne, czy świat mi się podoba, czy nie, przyjmuję go takim, jaki jest, i zakasuję rękawy" - Eric-Emmanuel Schmitt  "Tektonika uczuć"

 

"Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie" - Mahatma Gandhi

 

"Nie martw się tak bardzo problemami, jakimi żyje świat, ale po prostu odpowiadaj na potrzeby konkretnych ludzi" - Matka Teresa z Kalkuty

 

"Świat trzeba zmieniać, rzecz jednak w tym, że zacząć należy od siebie" - Fiodor Dostojewski

 

"Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat" - Gautama Budda

 

"Świat należy do entuzjastów, którzy umieją zachować zimną krew" - Julian Tuwim

 

"Jeśli potrafisz zachować zimną krew, kiedy wszyscy tracą głowę, świat należy do ciebie" - Rudyard Kipling

 

"Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle" - Abraham Lincoln

 

"Ktoś, kto tego co posiada nie uważa za największe bogactwo, będzie nieszczęśliwy nawet, gdyby posiadł cały świat" - Epikur

 

"Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem" - Gabriel Garcia Marquez

 

"Światem rządzi wyobraźnia" - Napoleon Bonaparte

 


 O LUDZIACH

 

 


"Najpewniejszą oznaką pogodnej duszy jest zdolność śmiania się z samego siebie. Większości ludzi taki śmiech sprawia ból" - Fryderyk Nietsche

 

"Ludzie są gotowi uwierzyć we wszystko, tylko nie w prawdę" - Carlos Ruiz Zafon  "Cień wiatru"

 

"Czasami ludzie potkną się o prawdę. Ale prostują się i idą dalej, jakby nic się nie stało" - Winston Churchill

 

"Ludzie lubią komplikować sobie życie, jakby już samo w sobie nie było wystarczająco skomplikowane" - Carlos Ruiz Zafon  "Cień wiatru"

 

"Gdy oceniasz ludzi, nie masz czasu ich kochać" - Matka Teresa z Kalkuty

 

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - Jan Twardowski

 

"Uszczęśliwianie innych jest marzeniem ludzi szczęśliwych" - Phil Bosmans

 

"Ten, kto zamierza czynić dobro, nie może oczekiwać, iż ludzie będą mu usuwać kamienie z drogi, ale musi być przygotowany na to, że mu je będą rzucać na drogę" - Albert Schweitzer

 

"Jakże chętnie ludzie rezygnują z siebie! To zrozumiałe, bo siebie trudno znieść. Tłumy jednostek szukają proroka, ale najczęściej znajdują fűhrera" - Sławomir Mrożek

 

"Postępuj zawsze właściwie. Da to satysfakcję kilku ludziom, a resztę zadziwi" - Mark Twain

 

"Kto raz znalazł sam siebie, nie może stracić nic na tym świecie. A kto raz zrozumiał człowieka w sobie, zrozumie wszystkich ludzi" - Stefan Zweig

 

"Są ludzie, którzy rozsiewają światło. I są ludzie, którzy wszystko zaciemniają" - Phil Bosmans

 

"Ludzie w ogóle nie myślą. Oni tylko myślą, że myślą" - Mark Twain

 

"Ludzie mali biorą zwykle swój duży cień za miarę swej wielkości" - Aleksander Świętochowski

 

"Ludzie są jak wino. Niektórzy zamieniają się w ocet, ale większość wraz z wiekiem zyskuje na wartości" - Jan XXIII

 

"Ludzie genialni są podziwiani, bogatym się zazdrości, potężni budzą strach, ale tylko ludziom z charakterem można zaufać" - Alfred Adler

 

"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - Isaac Newton

 

"Ludzie wierzą, że aby odnieść sukces trzeba wstawać wcześnie. Otóż nie - trzeba wstawać w dobrym humorze" - Marcel Achard


"Na świecie istnieją podobno dwa rodzaje ludzi. Jedni kiedy dostają szklankę dokładnie w połowie napełnioną mówią: Ta szklanka jest w połowie pełna. Ci drudzy mówią: Ta szklanka jest w połowie pusta. Jednakże świat należy do tych, którzy patrzą na szklankę i mówią: Co jest z tą szklanką? Przepraszam bardzo... No przepraszam. To ma być moja szklanka? Nie wydaje mi się. Moja szklanka była pełna. I większa od tej." -
Terry Pratchett "Prawda"

 

 


 O MARZENIACH

 

 

"Kiedy się czegoś pragnie, wtedy cały wszechświat sprzysięga się, byśmy mogli spełnić nasze marzenie" - Paulo Coelho "Alchemik"

 

"To możliwość spełnienia marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące" - Paulo Coelho "Alchemik"

 

"Cokolwiek zamierzasz zrobić, o czymkolwiek marzysz, zacznij działać. Śmiałość zawiera w sobie geniusz, siłę i magię" - J.W.Goethe

 

"To, co dziś jest rzeczywistością, wczoraj było nierealnym marzeniem" - Paulo Coelho "Być jak płynąca rzeka"

 

"Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać" - Walt Disney

 

"Nic się nie zdarza, jeśli nie jest wpierw marzeniem" - Carl Sandburg

 

" Świat należy do ludzi, którzy mają odwagę marzyć i ryzykować, aby spełniać swoje marzenia. I starają się robić to jak najlepiej" - Paulo Coelho

 

"Zanim marzenie się spełni, Dusza Świata pragnie poddać próbie to wszystko, czego nauczyłeś się w drodze. Jeśli tak czyni, to nie powoduje nią złośliwość, ale chęć, byś zgłębił nauki, których doświadczasz idąc tropem marzeń. I wtedy właśnie większość ludzi wycofuje się. W języku pustyni to tak, jak umrzeć z pragnienia w chwili, gdy na widnokręgu widać już palmy oazy" - Paulo Colho "Alchemik"

 

"Marzenia się spełniają. Bez tej możliwości natura nie podburzałaby nas do posiadania ich" - John Updike

 

"Nie rezygnuj z marzeń.(...) Nigdy nie wiesz, kiedy okażą się potrzebne" - Carlos Ruiz Zafon

 

"Może wydam się pretensjonalna, ale jestem przekonana, że trzeba podążać za swoimi marzeniami, inaczej stajemy się obojętni i zgorzkniali. Trzeba próbować" - Audrey Tautou

 

"Jeżeli marzy tylko jeden człowiek, pozostanie to tylko marzeniem. Jeżeli zaś będziemy marzyć wszyscy razem, będzie to już początek nowej rzeczywistości"- abp Helder Camara

 

"Istnieją dwa powody, które nie pozwalają ludziom spełnić swoich marzeń. Najczęściej po prostu uważają je za nierealne. A czasem na skutek nagłej zmiany losu pojmują, że spełnienie marzeń staje się możliwe w chwili, gdy się tego najmniej spodziewają. Wtedy jednak budzi się w nich strach przed wejściem na ścieżkę, która prowadzi w nieznane, starach przed życiem rzucającym nowe wyzwania, strach przed utratą na zawsze tego, do czego przywykli" - Paulo Coelho " Demon i panna Prym"

 

"Bylibyśmy niejako martwi, gdybyśmy już nie mieli o czym marzyć"  - Lucy Maud Montgomery

 

"Nigdy nie jest się za starym, by marzyć. A marzenia też się nie starzeją" - Lucy Maud Montgomery

 

 


 O NADZIEI

 

"Nadzieja matką głupich? Nieprawda, znam wielu mądrych ludzi" - George Bernard Shaw

 

"[...] nadzieja istnieje zawsze, do ostatniej chwili. Dlatego właśnie jest nadzieją. Nie możemy jej zobaczyć, ale ona jest dostatecznie blisko naszych twarzy, byśmy poczuli powiew poruszonego powietrza. Jest zawsze tuż obok i niekiedy udaje się nam ją schwytać i przytrzymać na tyle długo, by wygnała z nas piekło" - Jonathan Carroll

 

"Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei" - Robert Allen Zimmerman (Bob Dylan)

 

" Jedna radosna nadzieja jest więcej warta niż dziesięć suchych rzeczywistości" - Franz Grillparzer

 

"Nadzieja nie jest marzeniem lecz sposobem przekształcania marzeń w rzeczywistość" - Leon-Joseph Suenens

 

"Nadzieja jest snem na jawie" - Arystoteles

 

"Nadzieja jest najcenniejszą towarzyszką życia" - Jean-Paul Sartre

 

"Żadna noc nie może być aż tak czarna, żeby nigdzie nie można było odszukać choć jednej gwiazdy. Pustynia też nie może być aż tak beznadziejna, żeby nie można było odkryć oazy. Pogódź się z życiem, takim jakie ono jest. Zawsze gdzieś czeka jakaś mała radość. Istnieją kwiaty, które kwitną nawet w zimie" - Phil Bosmans

 

"Nadzieja to pewna postać szczęścia, może największego jakie może dać świat" - Paul Samuel Leon Johnson

 

"Nadzieja to więzy, które chronią serce przed pęknięciem" - Thomas Fuller

 

"Jedna nadzieja daje więcej siły niż dziesięć wspomnień" - Marlena Dietrich

 

"Nadzieja ma skrzydła, przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów, która nigdy nie ustaje, a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury" - Emily Dickinson

 

"Nadzieja matką głupich? Przeciwnie, nadzieja to matka tych, którzy nie boją się rzucać myśli w daleką przyszłość" - Ludwik Hirszfeld

 

"-A więc nie ma już ratunku? - spytał Frodo rozglądając się gorączkowo - Jeżeli się ruszę, zobaczą mnie i pochwycą. Jezeli tu zostanę, przyciągnę ich do siebie. Aragon położył mu rękę na ramieniu - Została jeszcze nadzieja - rzekł - Nie jesteś sam" - John Ronald Reuel Tolkien

 

"Prawdziwe życie zaczyna się wraz z prawdziwym marzeniem. Kto potrafi marzyć, nie stracił nadziei. A nadzieja może wszystko" - Bernhard Langenstein

 

"Z największej rozpaczy można uczynić najbardziej niezwyciężoną nadzieję" - Fryderyk Nietzsche

 

"Dla przeciwwagi wielu uciążliwości życia niebo ofiarowało człowiekowi trzy rzeczy: nadzieję, sen i śmiech" - Immanuel Kant

 

"Zwykle u największych nawet pesymistów istnieje choćby cień nadziei. Nadzieja bowiem jest warunkiem życia; musi istnieć wiara w przyszłość, gdyż życie jest ustawicznym dążeniem do przyszłości" - Antoni Kępiński

 

"Żeby coś zrobić, trzeba mieć nadzieję, że się to zrobi" - Lew Tołstoj

 

"Ci, których nadzieja jest krucha, godzą się na pociechę lub przemoc; ci, których nadzieja jest silna, widzą i świętują wszelkie przejawy nowego, gotowi w każdym momencie pomóc w narodzinach tego, co już jest gotowe, by się narodzić" - Erich Fromm

 

"Grzechy przeciwko nadziei są tak ciężkie jak przeciw miłości" - Ks. Jan Twardowski

 

"Nadzieja daje siłę do bycia radosnym w rozpaczliwych okolicznościach" - Gilbert Keith Chesterton

 

"Kiedy coś uparcie gaśnie - zaufaj iskierce nadziei" - Wojciech Bartos

 

"Nie płacz w liście, nie pisz, że los ciebie kopnął, nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia. Kiedy Bóg drzwi zamyka to otwiera okno" - Ks. Jan Twardowski


 O NAS SAMYCH

 

"Naucz się wstydzić o wiele bardziej samego siebie niż innych" - Demokryt

"Nie mów "Inni tak robią", lecz pomyśl, czy przystoi, aby tak robili" - Demostenes

"To, co wciąż robimy, stanowi o nas" - Arystoteles

"Gdy odczuwamy brak samych siebie - wszystkiego nam brak" - Goethe

"Jeżeli myślisz, ze coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację"- Henry Ford

"Tyle wiemy o sobie, na ile nas sprawdzono" - Wisława Szymborska

"Nikt nie może być mi bliższy ode mnie, a ja, ja jestem sobie czasem taki daleki..."- Stanisław Lem

"Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać" - Stanisław Jerzy Lec

"Każdy z nas nosi w sobie piękno. Cała sztuka polega na tym, by umieć je odkryć" - Éric-Emmanuel Schmitt (Kiedy byłem dziełem sztuki)

"To nie ubóstwo nas nęka, tylko pragnienie bogactwa" - Marek Aureliusz

"Niektórzy uważają siebie za doskonałych tylko dlatego, że stawiają sobie małe wymagania" - Hermann Hesse

"Kto raz znalazł sam siebie, nie może stracić nic na tym świecie. A kto raz zrozumiał człowieka w sobie, zrozumie wszystkich ludzi" - Stefa Zweig

"Nie można żyć szczęśliwie, nie żyjąc godnie, moralnie i uczciwie" - Epikur

"Jeżeli głośno krzyczysz, to znaczy, że twój język jest zbyt ubogi i krzykiem chcesz stłumić głosy innych" - Antoine de Saint Exupery

"Chcesz być szczęśliwym przez chwilę? Zemścij się. Chcesz być szczęśliwym zawsze? Przebacz" - Henri Lacordaire

"Chcesz zagłuszyć głos swego serca? Zdobądź poklask tłumu" - Stanisław Jerzy Lec

"Jeśli chcesz siać na dni, siej kwiaty. Jeśłi chcesz siać  na lata, sadź drzewa. Jeśłi chcesz siać na wieczność, zasiewaj idee!" - Napoleon Hill

 "Choć nikt nie może się cofnąć w czasie i zmienić początku na zupełnie inny, to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie" - Carl Bard

"Jeśli zmienisz negatywne myśli na pozytywne, wtedy zaczniesz mieć pozytywne rezultaty" - Willie Nelson

"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie" - H.Jackson Jr

"Ego mówi: gdy wszystko się ułoży, wówczas poczuję spokój. Duch mówi: znajdź swój spokój i wszystko się ułoży" - Marianne Williamson


 O STRACHU


"Przezwyciężenie strachu to początek mądrości" - Bertrand Russell

"I tylko jedno może unicestwić marzenie - strach przed porażką" - Paulo Coelho

"Tak kochamy marzenia, że boimy się je realizować" - Albert Camus

"Człowiek może się posunąć o wiele dalej, by uniknąć tego, czego się boi, niż by zyskać to, czego pragnie" - Dan Brown

"Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu" - Mark Twain

"Nieszczęścia spadają tylko na tego, kto się ich boi, zaś tego, kto wychodzi im naprzeciw - omijają" - Mikołaj Gogol

"Jedyną rzeczą, jakiej powinniśmy się bać, jest sam strach" - Franklin Delano Roosevelt

"Ludzie są gotowi do współpracy z trzech powodów: z miłości do bliźniego, ze strachu lub nadziei na podział łupów" - Bertrand Russell

"Strach (...) paraliżuje i powoli wyniszcza sumienia, aż znikają ostatnie skrupuły i nic nie może powstrzymać podłości" - Luis de la Higuera

"Im mniej strachu, tym więcej ducha" - Soren Kierkegaard

"Tchórz umiera wiele razy, a odważny - tylko raz" - William Shakespeare

"Strach przed cierpieniem jest straszniejszy niż samo cierpienie" - Paulo Coelho

"Kiedy wszystko cię przeraża, potrzebujesz marzeń nawet bardziej niż jedzenia" - Silvana de Mari

"Kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie" - J.R.R. Tolkien

"Śmiałym los sprzyja" - Horacy

"Każdy mierzy niebezpieczeństwo miarą własnego strachu" - łacińskie powiedzenie

"Nasze granice wyznaczone są tylko przez nasze lęki" - Yannik Noah

"Niech w waszych sercach zamieszka lew" - gen. Władysław Anders przed atakiem na Monte Cassino

"Tylko nieznane przeraża człowieka. Ale dla tego, kto mu stawia czoło, ono już nie jest nieznane" - Antonie de Saint-Exupery

"Miłość trzymana jest węzłem zobowiązań, który ludzie, ponieważ są nikczemni, zrywają, skoro tylko nadarzy się sposobność osobistej korzyści, natomiast strach jest oparty na obawie kary; ten więc nie zawiedzie nigdy" - Niccolo Machiavelli

"Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło" - Oskar Wilde

"Strach boi się odważnych" - Józef Bułatowicz


Zmiany... 

 

„Nigdy nie zmieniasz rzeczy, walcząc z istniejącą rzeczywistością. Aby coś zmienić, zbuduj nowy model, który sprawi, że ​​istniejący model stanie się przestarzały” – Buckminster Fuller

„Każdy myśli o zmianie świata, ale nikt nie myśli o zmianie siebie” – Lew Tołstoj

„Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj” – Karen Lamb

„Jajku może być trudno przekształcić się w ptaka, jednak ptakowi trudniej było by nauczyć się latać, gdyby pozostał jajkiem. Jesteś teraz jak jajko. I nie możesz żyć w nieskończoność pozostając zwykłym, przyzwoitym jajkiem. Wyklujesz się lub zepsujesz” – CS Lewis

„Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni” – Tony Robbins

„Nic nie pozostaje takie samo. Jedyne, czego można być, w życiu pewnym,to zmiana” – Trudi Canavan

„Świat, jaki stworzyliśmy, jest procesem naszego myślenia. I nie można go zmienić bez zmiany naszego myślenia” – Albert Einstein

"Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów" - Albert Einstein

"Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie" - Stuart Wilde

„Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?” – Elif Şafak

„Sami musimy stać się zmianą, do której dążymy w świecie” – Gandhi

„Twórcze myślenie to przełamywanie utartych schematów, by spojrzeć na sprawy z różnych punktów widzenia”. – Dr Edward de Bono

"Motywacja jest tym, co pozwala ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala ci wytrwać" - Ryum Jim

"Istnieć znaczy zmieniać się, zmieniać się to dojrzewać, dojrzewać zaś to nieskończenie zmieniać siebie samego" - Henri Bergson

"Kiedy życie domaga się od ciebie zmiany, zastanów się, co dokładnie należy zrobić, i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój" - Eileen Caddy

 "Nic samo się nie zmieni. Nie wystarczy pomyśleć, że „chcę”. Nie wystarczy zrozumieć jak powinno być. Trzeba własnoręcznie, uparcie, codziennie, wytrwale namawiać swoją podświadomość do takiej zmiany jaką chciałabyś osiągnąć. Tylko wtedy zmieni się twój sposób myślenia, a zarazem z nim zmieni się całe twoje życie." - Beata Pawlikowska

"Zwycięzcą nie zawsze jest ten najlepszy, który zdobywa główną nagrodę. Zwycięzcą może być człowiek, który próbuje coś zmienić w sobie, swoim życiu i podejściu do otaczającego świata, pomimo wszelkich trudności. Człowiek, który robi pojedyncze, powolne kroki, przekraczając własne lęki i ograniczenia, podczas gdy inni bez trudu biegną." - Kaja Platowska

 "Gdziekolwiek się teraz znajdujesz, to dobre miejsce, aby zacząć. Wysiłek, który zainwestujesz dzisiaj, będzie się liczył jutro." - Andrew Matthews

" Żadna myśl nie mieszka w twojej głowie za darmo. Każda z myśli, które posiadasz, jest albo inwestycją, albo kosztem. Albo popchnie cię w stronę szczęścia i sukcesu, albo oddali cię od niego. Albo cię wzmocni, albo cię osłabi. Dlatego musisz mądrze wybierać swoje myśli i przekonania." - T.Harv Eker

"Świat będzie ci pomagał, kierował tobą, wspierał cię, a nawet robił cuda. Ale najpierw musisz się w pełni zaangażować." - T.Harv Eker

" Nie można niczego zmienić, jeśli się o tym nie wie. Rozumiejąc, skąd bierze się twój sposób myślenia, bedziesz mógł dostrzec, że jego źródło jest poza tobą. Gdy uświadomisz sobie, że dany sposób myślenia nie jest tożsamy z tobą, możesz oddzielić go od siebie i zdecydować, czy go utrzymać, czy odrzucić" - T.Harv Eker