Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku

Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Augustyna to najstarszy i najcenniejszy zabytek Kraśnika. Jego budowę ukończono w 1468 roku. Od tego czasu był wielokrotnie przebudowywany oraz restaurowany po zniszczeniach i pożarach. Pierwotnie był zbudowany w stylu gotyckim dzięki staraniom proboszcza Jana Kalińskiego herbu Topór. W latach 1527-1541 miała miejsce przebudowa w stylu gotycko-renesansowym i renesansowym. Po zniszczeniach dokonanych przez Szwedów w 1657 roku odbudowano go w stylu barokowym. W latach 1907-1917 dokonano m.in. nadbudowy kruchty dodając do bryły budynku wieżę zegarową.

Obecnie trwają prace konserwatorskie, które sprawiają, że wygląd kościoła się zmienia odzyskując swój pierwotny blask.

 

Aby dowiedzieć się więcej koniecznie przeczytaj:

 Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t.8 województwo lubelskie, zesz. 9 powiat kraśnicki, oprac. Izabella Galicka, Ewa Rowińska, Warszawa 1961, s. 11-22.

Źródła internetowe:

http://www.krasnik-wnmp.kuria.lublin.pl

http://dziedzictwo.ekai.pl

 

     W tym dziale zgromadzone są informacje na temat Kraśnika. Przez wieki swojego istnienia miasto doczekało się wielu miejsc wartych odwiedzenia. Można o niech przeczytać w działach: Zabytki oraz Pomniki (w którym znalazły się opisy cmentarzy, mogił i miejsc pamięci narodowej). Kraśnik jest miastem malowniczo położonym. Wskazuje już na to jego nazwa (słowo krasny oznacza przecież piękny, uroczy). Więcej o jego położeniu, ciekawych okazach flory, fauny i przyrody nieożywionej można się dowiedzieć w dziale Przyroda. Nasze miasto to także ciekawe wydarzenia i osoby. Przybliżać je będą działy Ludzie i Kultura.

 Zapraszamy do lektury i uzupełniania zgromadzonych informacji!

W tym dziale zgromadzone są informacje na temat powiatu kraśnickiego. Mimo, że powiat w obecnych granicach jest jednostką stosunkowo młodą, bo powołaną 1 stycznia 1999 roku, to tworzą go tereny zamieszkałe od wielu stuleci, o bardzo bogatej przeszłości i ciekawych krajobrazach. Więcej informacji można znaleźć odwiedzając poszczególne kategorie, które są takie same jak w dziale Kraśnik.

Zapraszamy do lektury i uzupełniania zgromadzonych informacji!

Biblioteka Wirtualna została pomyślana jako miejsce, gdzie będą gromadzone i udostępniane materiały dotyczące Kraśnika i ziemi kraśnickiej. Ich charakter może być różny. Od artykułu, poprzez zdjęcia, skany, po pliki dźwiękowe i filmy.

Niebawem opublikowany zostanie regulamin zamieszczania materiałów i korzystania ze zgromadzonych oraz pojawią się pierwsze zbiory.

as
as
Groby anonimowych żołnierzy 7 pułku zapasowego Ludowego Wojska Polskiego (istniał 22.10.1944-10.09.1945). Znajdują się one na kraśnickim cmentarzu przy ul. Kościuszki. Ziemne mogiły zebrane są w cztery kwatery. Całość została uporządkowana w 1970 r. i zabezpieczona rabatkami z lastrika. W 2004 r. zostały odnowione krzyże.
as
as
as