KONKURS HISTORYCZNY /5/ odpowiedzi:

1.Gdzie po wojnie stacjonował w Kraśniku 24. Pułk Ułanów?
Po wojnie 24. Pułk Ułanów nie stacjonował w Kraśniku.

2. Jaką nazwę miała restauracja, która mieściła się w budynku na zdjęciu?
Była to restauracja HETMAŃSKA

3. Z jaką dziedziną życia wiąże się nazwisko Tadeusza Stępniewskiego?
Tadeusz Stępniewski przez lata był związany ze sportem, z Ludowymi Zespołami Sportowymi. Od 1962 roku był sekretarzem Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Kraśniku, a od roku 1969 jej wiceprzewodniczącym. W roku 1967 był w grupie osób zakładających LKS TĘCZA. Po powołaniu TĘCZY został urzędującym sekretarzem. Na tym stanowisku spędził ponad czterdzieści lat.

4. W którym roku powstała Szkoła Podstawowa nr 2?
W roku 1929 władze szkolne Kraśnika zdecydowały o podziale Publicznej Szkoły Powszechnej st. III Nr 1 na dwie siedmioklasowe szkoły powszechne. Jako początek działalności Szkoły Podstawowej nr 2 w Kraśniku przyjmuje się datę 7 września 1929 roku, kiedy inspektor szkolny powołał Franciszkę Skorupską na kierownika szkoły.

5. Czy Kazimierz Górski był trenerem STALI?
W roku 1961 drużyna STALI w sposób bezprecedensowy w historii piłkarstwa Lubelszczyzny zdobyła mistrzostwo III ligi okręgowej i stanęła do dalszej walki, o wejście do II ligi. Sukces był tym większy, że kraśniczanie nie ponieśli ani jednej porażki, osiągając najwyższą liczbę punktów i najlepszy stosunek bramek (64:8) w ligach okręgowych kraju. STALI nie udało się jednak wejść do II ligi. Po eliminacjach, z pracy w Kraśniku zrezygnował trener Wiktor Brol. Władze klubu, mając tak dobry zespół, poszukiwały odpowiedniego szkoleniowca. W tamtych czasach o dobrego trenera nie było jednak łatwo. Na krótki okres udało się takiego znaleźć. Trenerem, który przez dużą część sezonu 1961/1962 prowadził zajęcia z drużyną STALI, był Kazimierz Górski, który dojeżdżał z Warszawy, gdzie wówczas mieszkał. Do stolicy wysyłano po niego samochód z KFWM. W Kraśniku przebywał dwa, trzy dni i wracał do stolicy. Warto podkreślić, że w roku 1962 Stal była „czarnym koniem” Pucharu Polski. Odpadła dopiero w 1/16, przegrywając z późniejszym mistrzem, Polonią Bytom. Jak podkreśla wielu byłych piłkarzy i kibiców STALI, wspominając tamten okres, w sukcesie kraśnickiego zespołu w Pucharze Polski widoczny był wkład pracy Kazimierza Górskiego.
Wiedzę na temat historii Kraśnika znajdziecie Państwo na stronie miasta, w zakładce Z KART HISTORII.
Odpowiedzi na pytania nadesłały dwie osoby, żadna nie odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania.