Ścieżkami mojej matki - spotkanie z Berenice Steinhardt

26 października 2015 roku kraśnicką bibliotekę odwiedzili niecodzienni goście ze Stanów Zjednoczonych - Berenice Steinhardt wraz z mężem. Pani Berenice jest córką Esther Nisenthale Krinitz, autorki obrazów wystawianych w Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku pt. "Obrazy przetrwania".

Spotkanie rozpoczęła Urszula Głębocka  witając serdecznie gości i zgromadzoną publiczność. Wspólnie obejrzeli film "Przez ucho igielne.Sztuka Esther Nisenthale Krinitz" oraz prezentacje obrazów autorki. Uczestnicy zadawali pytania, byli ciekawi w jaki sposób powstawały te misterne dzieła sztuki, ile czasu powstawał jeden z 36 obrazów, dziwili się jak wykorzystując różne materiały wykazać nastrój, uczucia, emocje i tak adekwatnie nazwać swoje dzieła. Po zakończeniu spotkania grupa kobiet z Uniwersytetu III Wieku, dla których wystawa "Obrazy prztrwania"  była inspiracją do stworzenia techniką kolażu rekonstrukcji kraśnickiego rynku, na jego tle zrobiły sobie  z Panią Berenice pamiątkowe zdjęcie. Wśród uczestników była również pani, której rodzinne korzenie znajdują się w Grabówce. Długo po spotkaniu rozmawiały o wydarzeniach z okresu II wojny.

Kontakt z publicznością zapewniły znakomite tłumaczki Agnieszka Zdyb i Anita Charchut spisując się na szóstkę z plusem. Szczególne ukłony organizatorzy kierują w stronę Izabeli Mazur - polonistki z Zespołu Szkół Nr 3 w Kraśniku, która wraz z grupą wspaniałej młodzieży uczestniczyła w spotkaniu oraz udzieliła profesjonalnej pomocy w jego sprawnym przebiegu. Chylimy czoła i gorąco dziękujemy.

Serdecznie dziękujemy również Annie Janeczko z Muzeum "Galicja" w Krakowie za życzliwośći  i cenne uwagi w prowadzeniu wszystkich działań związanych z wystawą "Obrazy przetrwania" .