Wydarzenia  

   

Historia  

   

BIP

   

Udział w projekcie "MegaMatma uczy w bibliotece"


 

Projekty "Rewitalizacja ogrodu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku" oraz "Aktywna edukacja ekologiczna na leśnych ścieżkach" zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.


 

Projekt "Witajcie w naszej bajce" został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje.


Zakup 8 komputerów dla biblioteki dofinansowano ze środków Instytutu Książki.


Bezpłatny kurs komputerowy języka angielskiego.


Zakup nowości wydawniczych.

   

polona baner 06a

   

Rajd Roztoczańska 13

Details

Roztoczańska 13

To nic innego niż 13-to godzinne zawody na orientację, organizowane w formie rogainingu. Zainteresowani pewnie nie będą mieć trudności z rozszyfrowaniem tego terminu a dla mniej obeznanych śpieszymy
z niezbędnymi informacjami. Nasze zawody polegać będą na zdobyciu największej liczby punktów przeliczeniowych poprzez odnalezienie rozstawionych w terenie punktów kontrolnych o różnej wartości
w określonym czasie. Rywalizacja będzie się odbywała na kilku trasach:

Trasa pucharowa – 13-to godzinna,
Trasa familijna – 6-cio godzinna
Teren, jak to na Roztoczu mocno pofałdowany, poprzecinany głębokimi jarami i wąwozami, trzeba więc na pewno być przygotowanym na krótkie, niejednokrotnie strome podejścia. Wysokość pagórków co prawda nie powala, bowiem nie przekraczają one 300 m npm. lecz na pewno dadzą nieźle popalić. Nie zabraknie też rozlewisk, bagienek i podmokłych łąk, gdzie szczęściarze być może spotkają bobry lub bociana czarnego, który ma tu siedliska, a także typowych przedstawicieli fauny polnej i leśnej.
Lipiec, kiedy to odbędą się zawody, jest miesiącem zbiorów na wszechobecnych tu plantacjach malin stąd też powiat kraśnicki zwany jest „Malinową Krainą”. Uczestnicy będą więc mogli na żywo zobaczyć plantatorów
w akcji, a być może skosztować doskonałych owoców z jak by nie było największego w Polsce zagłębia ich produkcji. Oczywiście obecny będzie także chmiel ze swoją charakterystyczną formą upraw.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym naszego regionu są dziesiątki cegielni nierozerwalnie stopionych
z krajobrazem wraz z wyrobiskami po wydobyciu gliny i piasku co ma swój wyraz na kraśnickim rynku w postaci pomnika niczego innego niż właśnie cegły.

Bazę, start i metę imprezy planujemy zresztą jak co roku, ulokować nad naszym zalewem, na terenie ośrodka kempingowego lub jeśli uczestników będzie więcej niż podczas poprzednich edycji bazą będzie pobliska szkoła podstawowa.
Rajd odbędzie się już po raz trzeci i mamy nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarze imprez na orientację
i dorówna poziomem tak jakości tras jak i organizacji, imprezom takim jak kultowy SKORPION czy DYMNO.
W opiniach uczestników biorących udział w poprzednich edycjach nasza impreza uchodziła za trudną nawigacyjnie i taki jej charakter chcemy utrzymać, choć i debiutanci też nie będą bez szans na zdobycie dobrego miejsca. Roztoczańską 13 organizujemy po raz kolejny w tym samym gronie zapaleńców, przy udziale sponsorów oraz organów samorządowych, bez których na pewno nie mógłby się odbyć w tej formie
a uprzejmie donosimy że szykujemy kilka fajnych niespodzianek-jedną z nich zapewne będzie wysokość opłat startowych, która na pewno większość uczestników mile zaskoczy.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w naszych zawodach serdecznie zapraszamy, licząc na przyjacielską atmosferę, życzliwą aurę i, jak co roku, doskonały chlebek z domowym smalczykiem
i kiszonym ogórkiem.

Ze swej strony obiecujemy zrobić wszystko abyście drodzy uczestnicy wrócili do bazy diabelnie zmęczeni, niemiłosiernie w błocie utytłani, zbąblowani przez pokrzywy, komary i inne kąsające owady ale bez wyjątku zadowoleni i uśmiechnięci. Oczywiście bez kompletu punktów, bo odmienny scenariusz uznamy za osobistą porażkę : )Abolicja w MBP

Details

Wystawa Anny Marii Bieleckiej w Filii nr 1

Details

Jan S.Kamyk Kamieński - spotkanie autorskie

Details

Dnia 23 Marca 2015 roku w Oddziale dla Dorosłych Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Koszarowej odbyło się autorskie spotkanie poświęcone twórczości pana Jana S. Kamyk Kamieńskiego pt. „Moje pisanie” . Autor kilku mongrafii rodzinnych, opracowań , artykułów z zakresu genealogii i dziejów regionu, regionalista i społecznik. Na spotkaniu zaprezentował owoce swojej wieloletniej pracy nad monografią rodzinną pt. „Kamieńscy. Linia z Urzędowa” (2008) „Odorowscy/ Odrowscy. Materiały do monografii” (2010) i twórczością poetycką. Zaproszony gość wydał dwa tomiki wierszy pt „ Moje pisanie…”(2012) i „Słów klekotanie”(2014) które przedstawił przybyłym uczestnikom.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło ponad 30 osób. W programie wieczoru była również recytacja poezji naszego gościa w wykonaniu Pauliny Dobroć przy akompaniamencie młodego artysty Jakuba Roztockiego. Gościem honorowym spotkania była pani burmistrz Marzena Pomykalska, która słuchała z żywym zainteresowaniem i serdecznie dziękowała wszystkim uczestnikom. Następnie w miłej atmosferze i przy słodkim poczęstunku przeszliśmy do osobistych pytań i konwersacji w gronie przybyłych.
Bożena Dobroć

zobacz zdjęcia >>>

11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

Details

     11 lutego - Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej


Miejska Biblioteka Publiczna składa serdeczne podziękowania  Kołu Łowieckiemu Nr 19 "Cyranka" w Urzędowie za sponsorowanie i pomoc w zorganizowaniu leśnej wycieczki dla dzieci uczestniczących w zajęciach "Ferie z Biblioteką" w Filii nr 2 MBP.  Panu Maciejowi Kotule dziękujemy za pogadankę i pokaz dokarmiania zwierzyny leśnej.

 

zobacz zdjęcia >>>

VII Festiwal Dziecięcej Radości

Details

 REGULAMIN >>>           KARTA ZGŁOSZENIA >>>          PLAKAT >>>

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Details


Miło jest nam poinformować, że Biblioteka przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2014” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Biblioteka w ramach projektu otrzymała nieodpłatnie - na podstawie umowy użyczenia - urządzenie Czytak Plus, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka wraz z książkami audio czytelnikom z wadą wzroku. Biblioteka dzięki uprzejmości Stowarzyszenia "Larix" otrzymała bezpłatnie także pakiet prawie 1000 cyfrowych książek mówionych, których można posłuchać na urządzeniu Czytak.

Dzięki wsparciu Ministra Kultury czytelnicy z wadą wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.

Stowarzyszenie „Larix” od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.

Usługa już dostępna w Filii nr 1 /ul.Ks.Zielińskiego 3/

 

  

Godziny otwarcia MBP

Details

Godziny otwarcia MBP:

PLACÓWKA poniedz. wtorek środa czwartek piątek sobota
Biuro MBP 7:30-15:30 7:30-15:30 7:30-15:30 7:30-15:30 7:30-15:30 -

Oddział dla Dorosłych

 

 Oddział Dziecięco-Młodzieżowy

08:00-18:00

 

09:00-18:00

08:00-18:00

 

09:00-18:00

08:00-18:00

 

09:00-18:00

08:00-18:00

 

09:00-18:00

08:00-18:00

 

09:00-18:00

09:00 - 16:00

 

09:00 - 15:00

Filia Nr 1 10:00-18:00 10:00-18:00 10:00-18:00 10:00-18:00 10:00-18:00 08:00 - 16:00
Filia Nr 2 10:00-18:00 10:00-18:00 10:00-18:00 10:00-18:00 10:00-18:00 09:00 - 15:00

UWAGA!!!  

W okresie wakacyjnym wszystkie placówki MBP otwarte są w godz. 10:00 - 17:00, od poniedziałku do piątku (w sobotę nieczynne).

Grzegorz Kasdepke - spotkanie autorskie

Details

Dn. 5 grudnia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej  /w Bibliotece Głównej oraz Filii nr 1/ odbyły się spotkania autorskie z Grzegorzem Kasdepke:

     Grzegorz Kasdepke (ur. 4 maja 1972r. w Białymstoku) – polski pisarz dla dzieci i młodzieży, autor  scenariuszy, dziennikarz. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Współpracuje z takimi wydawnictwami jak Literatura i Nasza Księgarnia. Grzegorz Kasdepke jest laureatem wielu nagród.

 

 zobacz zdjęcia >>>

Ekologia to jest to! - finał

Details

Miejska Biblioteka Publiczna w Kraśniku  zrealizowała  program "Ekologia - to jest to!" dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Był on skierowany do uczniów kraśnickich szkół podstawowych. Podczas realizacji odbyły się konkursy z wiedzy ekologicznej "Ekologia bez tajemnic", zajęcia edukacyjne o tematyce ekologicznej w placówkach MBP w Kraśniku, cotygodniowe konkursy wiedzy, konkurs plastyczny "Zielone serce przyrody" oraz wycieczki na ścieżki edukacyjne Nadleśnictwa Kraśnik. Koordynatorem projektu była Sylwia Bis. 20 listopada br. w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym Biblioteki Głównej odbył się finał, podczas którego zostały rozdane nagrody. Goście mogli obejrzeć wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac z konkursu plastycznego a także wystawę zdjęć dokumentujących cały projekt.

zobacz zdjęcia >>>

More Articles...

 1. MegaMatma w Bibliotece
 2. FunEnglish w Bibliotece
 3. Piknik na zakończenie wakacji
 4. Finał VI Festiwalu Dziecięcej Radości
 5. Konkurs historyczny VI
 6. RAJD pieszo-rowerowy: podsumowanie
 7. ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ
 8. Konkurs historyczny V
 9. Spotkanie z Edytą Zarębską
 10. "Prowincjonalne opowieści" - spotkanie autorskie
 11. XI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
 12. Konkurs historyczny IV
 13. Konkurs historyczny III
 14. Konkurs historyczny II
 15. Wiosna...
 16. Spotkanie z Anną Onichimowską
 17. Wystawy
 18. Wieczór poezji
 19. Konkurs "Witajcie w naszej bajce"
 20. Spotkanie z Barbarą Gawryluk
 21. Spotkanie z Marcinem Pałaszem
 22. Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
 23. Finał: "Aktywna edukacja na leśnych ścieżkach"!
 24. Finał "Witajcie w naszej bajce"!
 25. Spotkanie "Droga do świętości"
 26. Spotkanie z Andrzejem Grabowskim
 27. Spotkanie z Dorotą Suwalską
 28. Spotkanie z Moniką Kowaleczko-Szumowską
 29. Rajd Rowerowy "Literackim szlakiem"
 30. Spotkanie z Rafałem Witkiem
 31. Kalina Jerzykowska
 32. Spotkanie z Michałem Wichowskim
 33. Joanna Olech
 34. Spotkanie z Agnieszką Frączek
 35. Rafał Witek
 36. Spotkanie z Renatą Piątkowską
 37. Małgorzata Karolina Piekarska
 38. Spotkanie autorskie z Edytą Zarębską
 39. Barbara Gawryluk
 40. Piknik - "Żegnaj lato na rok..."
 41. Dni uczenia się dorosłych
 42. Piknik "Kufereczek bajeczek."
 43. Marcin Pałasz
 44. Milion przygód z książką
 45. Paweł Beręsewicz
 46. Finał V Festiwalu Dziecięcej Radości
 47. Rozstrzygnięcie zapytania ofertowego
 48. Powiatowy Dzień Bibliotekarza w Zakrzówku
 49. Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską
 50. Tydzień Bibliotek 2013
 51. Chłopska Szkoła Biznesu
 52. 5 minut dla książki
 53. Czytamy pod chmurką!
 54. Ojców Naszych Śpiew
 55. Wagi z kolekcji Marka Soleckiego
 56. Finał IV Festiwalu Dziecięcej Radości
   
   

Nowości  

   

Przysłowia  

„Chętnie oddałbym każdemu, co mu się należy, tylko czasami brakuje mi drobnych.”

Aleksander Kumor

   
Articles View Hits
193876